spot_img
Strona głównaNewsy„The Art of the Brick”, czyli milion klocków LEGO w służbie sztuki

„The Art of the Brick”, czyli milion klocków LEGO w służbie sztuki

W chicagowskim Museum of Science and Industry otwarto największą na świecie wystawę prac wykonanych z klocków LEGO – „The Art of the Brick”. Do stworzenia ponad 100 dzieł sztuki wykorzystano ponad milion elementów.

Nie sądzę, żebyście po przeczytaniu tego wpisu spakowali się i wybrali do Chicago, ale warto choć zdalnie zobaczyć, jakie cuda z klocków LEGO potrafi wyczarować współczesny artysta Nathan Sawaya.

Potencjał wyobraźni i siła kreatywności

„The Art of the Brick” to pierwsza duża wystawa muzealna wykorzystująca klocki LEGO jako jedyne medium sztuki. Ekspozycja przekształca je w niesamowite i prowokujące do myślenia rzeźby, przenosząc klocki LEGO do królestwa sztuki. Specjalistą w tym temacie jest 48-letni amerykański artysta Nathan Sawaya, który buduje niestandardowe trójwymiarowe rzeźby i mozaiki na dużą skalę m.in. z klocków LEGO.

Odwiedzający wystawę, niezależnie od wieku, mogą oglądać sztukę w zupełnie nowy sposób, jednocześnie celebrując pomysłowe i kreatywne wykorzystanie medium jakim są klocki – powiedział Chevy Humphrey, dyrektor Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago.

Wystawa pokazuje LEGO w miejscu, w którym się go nie spodziewasz, i pokazuje rzeczy, których nigdy wcześniej nie widziałeś. Celem tej kolekcji jest zademonstrowanie potencjału wyobraźni i siły kreatywności – dodał Sawaya.

Co na wystawie?

Wśród eksponatów są m.in.: naturalnej wielkości rzeźba mężczyzny rozrywającego klatkę piersiową z tysiącami żółtych klocków LEGO wypływających z wgłębienia; klockowa wersja „Gwiaździstej nocy” Van Gogha i „Mony” Lisy Da Vinci. Nathan Sawaya stworzył na tę wystawę też kilka nowych dzieł, w tym replikę „Flyboya” chicagowskiego artysty Hebru Brantleya.

Wystawę w Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago można oglądać do 5 września. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum.

 

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2022.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

 

Andrzej Rembowski
Andrzej Rembowski
Dziennikarz od 25 lat, fan LEGO niemal od urodzenia. Do dziś ma łzy w oczach, gdy wspomina krokodyla z Fabulandu. W dobre dni zdarzają mu się dobre artykuły. Rzadko ma dobre dni.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE