spot_img
Strona głównaNewsyLEGO współpracuje z ESA, by pomóc w budowie struktur na Księżycu

LEGO współpracuje z ESA, by pomóc w budowie struktur na Księżycu

To pionierski projekt, który zakłada budowanie niewielkich struktur z drukowanych na Księżycu elementów, które inspirowane są klockami, które mamy na Ziemi.

Skąd taki pomysł? Wyniesienie w kosmos każdego ładunku oznacza wydatkowanie wielkiej energii i zużycie potężnej ilości paliwa, by przebić się przez ziemską atmosferę. Trudno zatem zakładać, że astronauci do rakiety dołączą palety z cegłami, worki cementu i betoniarkę. Muszę zbudować, a w zasadzie wydrukować w technologii 3D elementy konstrukcyjne z materiałów znalezionych w kosmicznej przestrzeni.

I tu z pomocą mają przyjść im specjaliści LEGO. To z nimi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) nawiązała współpracę. Aby spróbować zbudować jakąkolwiek konstrukcję na Księżycu astronauci będą musieli wykorzystać znajdujący się tam regolit, czyli warstwę luźnej, zwietrzałej skały. Jak łatwo się domyślić nie ma co zbyt wiele na Ziemi. Niewielkie próbki przetransportowała jedynie misja Apollo.

Dlatego do budowy „kosmicznych klocków” eksperci ESA i LEGO wykorzystali m.in. sproszkowaną materię meteorytów oraz niewielką ilość substancji, które dodawane są do standardowych klocków. Próby zakończyły się sukcesem, choć nie wiadomo, czy opracowaną technologię uda się zastosować na Księżycu.

Aidan Cowley, oficer naukowy ESA, powiedział: – Nasze zespoły pracują nad przyszłością podróży kosmicznych i czerpią inspirację nie tylko z tego, co jest nad nami, ale także tego, co możemy znaleźć na Ziemi. Nikt nigdy nie zbudował struktury na Księżycu, więc musimy dowiedzieć się nie tylko tego, jak je zbudować, ale także z czego je zbudować, skoro nie możemy zabrać ze sobą żadnych materiałów. Wpadliśmy na pomysł, aby zbadać, czy pył kosmiczny może być uformowany w cegłę podobną do klocka LEGO, abyśmy mogli przetestować różne techniki budowlane. Rezultat jest niesamowity i chociaż cegły mogą wyglądać na nieco bardziej szorstkie niż zwykle, to nadal można jest łączyć, a to umożliwia dalsze testy.

15 „gwiezdnych klocków” będzie od 24 czerwca wystawionych w oficjalnych sklepach LEGO w: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Francji, USA, Kanadzie, Australii i w LEGO House w duńskim Billund.

LEGO od dłuższego czasu patrzy w kosmos. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj:

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2024.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie rozwój tego bloga. Dzięki!

Andrzej Rembowski
Andrzej Rembowski
Dziennikarz od 25 lat, fan LEGO niemal od urodzenia. Do dziś ma łzy w oczach, gdy wspomina krokodyla z Fabulandu. W dobre dni zdarzają mu się dobre artykuły. Rzadko ma dobre dni.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE