spot_img
Strona głównaHistoriaJak toczy się piłka z klocków? Historia futbolowych setów

Jak toczy się piłka z klocków? Historia futbolowych setów

W Niemczech trwa piłkarskie Euro. To dobra okazja, by przypomnieć najciekawsze futbolowe zestawy.

Historia piłkarskich setów Lego rozpoczęła się 26 lat temu. Trwa do dziś, choć w ostatnim czasie LEGO nie rozpieszcza fanów piłki nożnej.

MISTRZOSTWA ŚWIATA – FRANCJA 1998

Gdy Zinedine Zidane i spółka szykowali się do turnieju w ojczyźnie, fani klocków otrzymali 17 zestawów i polybagów, wśród których najsłynniejszym i najbardziej kontrowersyjnym ze względu na tematykę był set LEGO 3314 Police Unit (albo Stadium Security), w którym trójka policjantów ściga boiskowego chuligana.

fot. BrickSet.com

Z innych zestawów warto wspomnieć o składającym się z dwóch połówek, zielonym boisku (LEGO 3302), które mogliśmy wzbogacić m.in. o sprzedawane osobno: trybuny z kibicami, stanowiska operatorów kamery, imitację oświetlenia czy zespół medyczny z noszami. W polybagach można było znaleźć bramki z siatkami, trójkę sędziowską, bramkarzy czy umownych zawodników (bez nadruków nazwisk na torsach) reprezentacji Anglii, Niemiec czy Holandii. Złożona z kilkunastu mniejszych setów arena piłkarska robiła wrażenie!

fot. BrickSet.com

LEGO I ZIDANE 2000-2001

Nowe piłkarskie zestawy otrzymaliśmy dwa lata później, gdy kibice emocjonowali się mistrzostwami Europy na boiskach Belgii i Holandii. Ambasadorem tych setów został sam Zidane, którego zdjęcie pojawiało się na opakowaniach i instrukcjach, a jego klockowa wersja zadebiutowała w zestawie LEGO 3401 Shoot’n’Score (Zidane Edition) z oznaczeniem soc044.

fot. BrickSet.com

Odświeżone zostały zestawy prezentujące modele trybun, stanowisk komentatorów czy operatorów kamery, zadebiutowały autokary przewożące zawodników. Największą furorę robił wtedy zestaw z figurkami piłkarzy na „sprężynach” – połączenie ulubionej gry wielu dzieciaków i klocków było bardzo dobrym pomysłem. Zestaw LEGO 3409 Boisko piłki nożnej z sześcioma figurkami każdej z drużyn można było rozbudowywać za pomocą kupowanych osobno pól z dodatkowymi piłkarzami.

fot. BrickLink.com

Warto wspomnieć też o połączeniu zestawu przedstawiającego autokar i piłki w klockowe wzory (set LEGO 3411 Team Transport), czy o wydanym w 2001 roku zestawie z figurkami sześciu piłkarek LEGO 3416 Women’s Team.

MISTRZOSTWA ŚWIATA – KOREA/JAPONIA 2002

W 2002 roku fani LEGO otrzymali trzy nowe wersje boisk – „pełnowymiarowe” 11 vs 11 zawodników (LEGO 3425 Mistrzostwa świata), mniejsze – 6 vs 6 (wzbogacone o możliwość ruchu dwóch figurek) oraz wersję kieszonkową 3 vs 3. Tak jak w poprzedniej edycji, dodatkowe pola do gry można było nabyć w mniejszych zestawach i polybagach prezentujących treningi celnych strzałów czy wybić bramkarskich.

fot. BrickSet.com

Z okazji pierwszego mundialu rozgrywanego w Azji, LEGO we współpracy z Coca-Colą wydało 30 polybagów zawierających minifigurki graczy, sędziego, lekarza, dziewczyny sprzedającej hot-dogi czy kamerzysty. Poza figurkami w serii znalazły się niewielkie budowle, m.in.: ławki rezerwowych, bramki, słupa oświetleniowego, noszy, piłek. Najcenniejszymi zdobyczami były dwie figurki graczy z numerem 59 na plecach – ze złotym i srebrnym torsem.

fot. BrickLink.com

PIŁKA W MCDONALD’S I TEAMGEIST 2003-2007

W 2003 roku do dyscyplin sportu mających swoje klockowe odpowiedniki dołączyły m.in koszykówka, hokej czy snowboard, a zestawy zaczęły być wydawane pod serią LEGO Sports. W ramach promocji nowej marki, przy współpracy z siecią McDonald’s w wybranych lokalach można było otrzymać promocyjne polybagi z nieco dziwnymi figurkami z ruchomymi kończynami. Wśród ośmiu przedstawicieli wymienionych wcześniej dyscyplin znalazło się dwóch piłkarzy – drużyny białej (LEGO 7923) i czerwonej (LEGO 7924).

fot. BrickLink.com

Ostatnie regularne zestawy z serii Sports ukazały się w 2006 roku, kiedy w dwóch zestawach pojawiły się oficjalne piłki Adidas Teamgeist, którymi grano podczas mundialu w Niemczech (LEGO 3568 Trening piłki nożnej i LEGO 3569 Piłkarzyki). W trzecim zestawie z tego roku – LEGO 3570 Uliczna piłka nożna można było zagrać 2 na 2 niebiesko-żółtym modelem piłki F50.

Rok 2007 przyniósł w klimatach futbolowych tylko jeden polybag dodawany promocyjnie do zakupu wybranych modeli butów Adidas – LEGO 3573 Bramkarz ma specjalne, duże rękawice oraz ekskluzywną, złotą piłkę Teamgeist. Obecnie jedyna oferta sprzedaży tego setu na Bricklink opiewa na 410 euro, z brakującą naklejką.

fot. LEGO

CMF-Y, MISTRZOWSKI BUS, IKONY GRY I STADIONY 2016-2024

Następnym przystankiem w klockowo-futbolowej historii jest wydana w 2016 roku seria kolekcjonerskich minifigurek trenera i reprezentantów Niemiec na licencji Niemieckiego Związku Piłki Nożnej DFB (LEGO 71014). W liczącej 16 figurek serii poza selekcjonerem Joachimem Löwem znalazł się bramkarz Manuel Neuer oraz 14 zawodników z pola z Kroosem, Hummelsem, Mullerem czy Ozilem na czele, zaprezentowanych w oficjalnych strojach z brandingiem Adidasa i związku piłkarskiego. Obok figurek śmiało można postawić panią sędzię z 24. serii CMF-ów (LEGO 71037) – w żółto-czarnym stroju, z gwizdkiem i słuchawką prezentuje się bardzo dobrze.

Przed mistrzostwami świata w Rosji w 2018 roku podobną akcję przeprowadziła firma Cobi. W kolekcji Mistrzowski Bus w 18 częściach można było zebrać klocki potrzebne do budowy autokaru oraz 20 figurek – selekcjonera, kierownika drużyny i 18 piłkarzy. Na licencji PZPN wydano wtedy jeszcze 4 mniejsze zestawy: siłownię, test zawodnika i dwie wersje treningów strzeleckich. Były to na dziś ostatnie klockowe sety z naszymi Orłami.

fot. Cobi

LEGO w ostatnich latach nie rozpieszcza za bardzo fanów piłki nożnej. W sprzedaży są niezbyt udane zestawy LEGO 40634 Ikony zabawy i LEGO 21337 Piłkarzyki.

Dużo lepsze recenzje zbierały natomiast duże, klockowe modele słynnych stadionów piłkarskich – LEGO wydało w takiej formie: LEGO 10272 Old Trafford – Manchester United, LEGO 10284 Camp Nou – FC Barcelona, LEGO 10299 Stadion Realu Madryt – Saniago Bernabéu (dwa ostatnie w wersjach przed modernizacją).

Do fanów powędrowały także dwa mniejsze zestawy: LEGO 40542 Portret z klocków – FC Barcelona oraz LEGO 40541 Portret z klocków – Manchester United.

Niestety, na obecne mistrzostwa Europy licencjonowane zestawy klocków w ofercie posiada tylko sieć Lidl – możemy nabyć boisko do gry w piłkarzyki oraz niewielkie modele stadionów. Czy za dwa lata, przy okazji mundialu w trzech krajach Ameryki Północnej i Środkowej doczekamy się powrotu piłki nożnej na wysokim poziomie do LEGO?

Kacper Popiołek
Kacper Popiołek
AFOL od 2019 roku, fan wszystkiego co w klockach związane z popkulturą, szczególnie z Marvelem, DC i Harrym Potterem. W swojej kolekcji posiada zestawy klocków różnych marek, od LEGO przez Cobi, CaDa do Mega Construx. Inżynier nanotechnolog znajdujący w składaniu wyciszenie i odstresowanie.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE