Rivendell już jest. Dlaczego warto go mieć?

Rivendell już jest. Dlaczego warto go mieć?

W internetowym sklepie LEGO jest już najbardziej wyczekiwany zestaw ostatnich miesięcy – LEGO 10316 WŁADCA PIERŚCIENI: RIVENDELL.

Każde oczekiwanie kiedyś się kończy, a cierpliwość fanów LEGO i „Władcy Pierścieni” została nagrodzona zestawem LEGO 10316 WŁADCA PIERŚCIENI: RIVENDELL. To znaczy, tych fanów, którzy mają akurat 2400 złotych.

Niezależnie od tego, czy planujecie kupić ten set teraz (z gratisami – LEGO 40583 Domy świata 1 i LEGO 40630 Frodo i Gollum), czy poczekać do podwójnych punktów VIP i ciekawszych GwP, poniżej znajdziecie fakty, które pomogą Wam usprawiedliwić ten zakup przed Waszymi rodzinami i sumieniem.

Piękne kolory Rivendell

Odtworzenie atmosfery miasta elfów z filmów Petera Jacksona z klocków nie było prostym zadaniem, ale projektantom LEGO udało się to m.in. umiejętnym wykorzystaniu kolorów, m.in. oliwkowego, brązów, zieleni, szarości. To sprawia, że możemy niemal zanurzyć się w przedstawionym w filmach świecie.

Co ciekawe, kolory grają także na dachu budowli, która pokryta jest kolorowymi klockami 1×1.

fot. LEGO

Architektura

Zestaw jest dopracowany – nie dość, że projektantom udało się uniknąć pułapki powtarzalności, to Rivendell w zasadzie z każdej perspektywy wygląda świetnie.

Set ma 39 cm wysokości, 75 cm szerokości i 50 cm głębokości i jest podzielony na trzy sekcje: wieżę, główny budynek z sypialnią Forda, gabinetem Elronda i kręgiem rady, oraz piękną altanę, pod którą znajduje się zbrojownia elfów, a obok rzeka i kamienny most. Dzięki temu rozwiązaniu mamy de facto trzy oddzielne sceny, które jednocześnie idealnie do siebie pasują.

fot. LEGO

Ciekawe rozwiązania

Zestaw jest pełen pomysłowych rozwiązań konstrukcyjnych. Przykłady? Podłokietniki krzeseł w kręgu rady zrobione są z… kiełbasek, a oparcia z lizaków. Kolumny ozdobione są babeczkami, a dach altany zawiera ramiona droidów. Do tego ciekawe ominięcie problemu siadania przez minifigurki z krótkimi nogami. Nie ma sensu spoilerować Wam zabawy – zobaczycie sami.

Nowe elementy

W zestawie pojawia się sporo nowych klocków. Najbardziej ciekawym jest paproć – możemy się spodziewać, że będzie często wykorzystywana w kolejnych zestawach.

Mamy też sporo nowej broni – topór Gimliego i trzy rodzaje mieczy (miecz Boromira, Hadhafang, żądło Bilba). Do tego nowe włosy elfów, hełm Gimliego, tarcza Boromira, czy włosy Gandalfa Szarego.

Aż 15 minifigurek

W pudełku znajdziecie aż 15 figurek – dziewięciu członków Drużyny Pierścienia: Gandalf Szary, czterej hobbici (Frodo, Sam, Merriadoc „Merry” Brandybuck i Peregrin „Pippin” Took), Legolas, Gimli, Boromir i Aragorn. Dołączają do nich minifigurki: Elronda, Arweny, Bilba Bagginsa, a także dodatkowe elfy i krasnolud (Gloin).

Gdy dodamy do nich 5 posągów z wieży, to liczba minifigów wzrasta do 20.

fot. LEGO

Odwołania do filmów i książek

Okej, cały set jak odwołaniem. Ale są detale, które docenią fani „Władcy Pierścieni”. Pod kręgiem rady, w fundamencie elfickiego budynku ukryte jest oko Saurona, a u podstawy wieży jest pięć elfickich posągów z przeszłości Śródziemia.

Wewnątrz budynku jest m.in. posąg z resztką Narsila – miecza, którym Isildur odciął Sauronowi palec z pierścieniem. Tę walkę przedstawia naklejka z obrazem na jednej ze ścian.

W sypialni Froda mamy skrzynię, a w niej płytkę z naklejką kolczugi z mithrilu, podarowaną Bilbo Bagginsowi przez Thorina Dębowej Tarczy w Ereborze.

Akceptowalna cena

Cena jest astronomiczna – fakt. 2400 złotych to niestety poważny wydatek i nie możemy raczej liczyć na niższy, bo ten set ma być ekskluzywny. W zamian otrzymujemy jednak aż 6167 klocków (siódme miejsce na liście największych zestawów LEGO). To 39 groszy za klocek – sporo. Porównajcie to jednak z LEGO 10305 Zamek rycerzy herbu Lew (42 groszy za element). Inny przykład – LEGO 76215 Czarna Pantera – nie dość, że w porównaniu z Rivendell set jest denny, to jeszcze katalogowo klocek kosztuje w nim aż 57 groszy. Naprawdę cena za Rivendell nie jest przesadzona.

Koniec ośmioletniego oczekiwania

Ubogi przedsmak fragmentu Rivendell mieliśmy w zestawie LEGO 79006 Rada Elronda z 2013 roku.

fot. LEGO

Trzy ostatnie sety LEGO LOTR zostały wydane w 2015 roku. Na nowe musieliśmy więc czekać aż osiem lat. W styczniu otrzymaliśmy trzy sety BrickHeadz: LEGO 40630 Frodo i Gollum, LEGO 40631 Gandalf Szary i Balrog i LEGO 40632 Aragorn i Arwena. Rivendell to 4 w tym roku i 23 łącznie zestaw na licencji „Władcy Pierścieni”.

Zapowiedź kolejnych setów?

LEGO 10316 WŁADCA PIERŚCIENI: RIVENDELL jest prawdopodobnie zapowiedzią kolejnych zestawów serii LEGO LOTR. Szanse na to ostatnio znacznie wzrosły. Na początku lutego pojawiło się bowiem nieoficjalne zdjęcie setu prezentującego Barad-Dur, czyli siedzibę Saurona. Ma on mieć nieco ponad 80 cm wysokości, na szczycie oko Saurona, a w środku – lochy i zbrojownię. Liczba elementów ma przekroczyć 4 tysiące. Prawdopodobna cena to ok. 400-450 dolarów, czyli 1,7-1,9 tys. złotych.

Dodatkowo w ostatnich dniach koncern Warner Bros. Discovery poinformował, że wspólnie z New Line uzyskał prawa do kolejnych filmów w ramach uniwersum „Władcy Pierścieni”.

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2023.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie rozwój tego bloga. Dzięki!

One Comment

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *