spot_img
Strona głównaNewsySet 21333 Gwiaździsta noc Vincenta Van Gogha już na stronie LEGO

Set 21333 Gwiaździsta noc Vincenta Van Gogha już na stronie LEGO

Na zestaw LEGO 21333 Gwiaździsta noc Vincenta Van Gogha, na który czeka wielu fanów.

Opis zestawu i oficjalne zdjęcia zestawu są już na stronie LEGO.com.

To wyjątkowy obraz

Zestaw zapowiada się świetnie, ale trudno oczekiwać czegoś innego, skoro oryginalny obraz to dzieło sztuki, z którym wiąże się wiele ciekawostek.

Gwiaździsta noc to obraz olejny, który Vincent van Gogh namalował w połowie 1889 roku, gdy brał udział terapii psychiatrycznej w francuskiej miejscowości Saint-Rémy. Gdy więc będziecie składać malarza to pamiętajcie, że on i jego sztaluga nie stali w pięknych okolicznościach przyrody, a w szpitalu dla osób chorych psychicznie.

O pomyśle namalowania motywu gwiaździstej nocy artysta napisał m.in. w liście do siostry Willeminy: „Chcę teraz koniecznie namalować rozgwieżdżone niebo. Często wydaje mi się, że noc jest jeszcze bogatsza w kolory niż dzień, ubarwiona najintensywniejszymi fioletami, błękitami i zieleniami. Jeśli przyjrzysz się uważnie, to zobaczysz, że niektóre gwiazdy są cytrynowe, inne mają odcień różowy, zielony i błękitny jak niezapominajki. Bez zgłębienia tematu jest oczywiste, że aby namalować rozgwieżdżone niebo, nie wystarczy umieścić białe kropki na błękitnej czerni”.

Obraz przedstawia widok na wioskę. Z lewej strony jest cyprys wznoszący się ku niebu, z prawej – grupa drzew oliwnych skupiona w obłok, w tle, na horyzoncie wzgórza Alpilles. Na widokiem jest tytułowe gwiaździste niebo.

fot. Wikipedia

Dzieło od 1941 roku jest częścią kolekcji stałej Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Wersja z klocków

Zestaw składa się 2316 elementów. W ramach setu zastosowano innowacyjne techniki konstrukcyjne, które mają imitować pociągnięcia pędzla van Gogha, a gotowe dzieło można postawić lub powiesić na haczyku na ścianie.

fot. LEGO

Do modelu dołączona jest regulowana podstawka, na której można postawić minifigurkę Vincenta van Gogha z pędzlem, paletą i sztalugą z nadrukowaną miniaturową wersją „Gwiaździstej nocy”.

Model obrazu van Gogha z klocków ma ok. 28 cm wysokości, 38 cm szerokości i 12 cm głębokości.

Oryginalna koncepcja Trumana Chenga, doktoranta i fana LEGO, powstała w trakcie zabawy klockami LEGO. Autor projektu zorientował się, że układanie ich w przypadkowych odstępach przypomina pociągnięcia pędzla van Gogha. Tak wspomina swój proces twórczy: – Wymyślanie sztuczek i technik, aby oddać wygląd oryginalnego obrazu było niesamowitą zabawą umysłową. Pociągnięcia pędzlem rozchodzą się w wielu kierunkach na księżycu i w wirującej chmurze, dlatego niezbędnym było kreatywne wykorzystanie klamry i elementów zaciskowych.

Po otrzymaniu 10 tys. głosów od społeczności fanów LEGO, projekt Trumana został zakwalifikowany do oceny przez Grupę LEGO. O decyzji przekształcenia projektu w prawdziwy zestaw, Federico Begher, dyrektor globalnego marketingu LEGO, powiedział: – To, co sprawia, że „Gwiaździsta noc” jest tak zniewalająca, to ekspresyjna praca pędzla i jaskrawe kolory, które opowiadają o wiecznym dążeniu ludzkości do doskonałości. Projekt Trumana był arcydziełem samym w sobie – pokazał, jak wiele różnych elementów i technik LEGO można wykorzystać do odtworzenia kultowego obrazu van Gogha.

Zestaw LEGO 21333 Gwiaździsta noc ma wejść do sprzedaży 1 czerwca (dla VIP-ów LEGO 25 maja). Jego cena katalogowa to 799,99 zł.

fot. LEGO
fot. LEGO
fot. LEGO
fot. LEGO
LEGO 21333 Gwiaździsta noc
fot. LEGO
LEGO 21333 Gwiaździsta noc
fot. LEGO

 

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2022.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

 

Andrzej Rembowski
Andrzej Rembowski
Dziennikarz od 25 lat, fan LEGO niemal od urodzenia. Do dziś ma łzy w oczach, gdy wspomina krokodyla z Fabulandu. W dobre dni zdarzają mu się dobre artykuły. Rzadko ma dobre dni.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE