spot_img
Strona głównaNewsyAragog po raz czwarty w Zakazanym Lesie

Aragog po raz czwarty w Zakazanym Lesie [RECENZJA]

W czerwcu zadebiutowało siedem zestawów ze świata Harry’ego Pottera. Wśród nich jest LEGO 76434 Aragog w Zakazanym Lesie – czwarta w historii serii wersja słynnego pająka. Jak wypada na tle poprzedników?

Zestaw LEGO 76434 Aragog w Zakazanym Lesie składa się ze 195 elementów. Katalogowo kosztuje 94,99 zł, ale można go kupić za ok. 70-75 zł.

fot. LEGO

Poprzednie wersje pająka

Pierwszy raz ta akromantula w klockowej postaci pojawiła się w 2002 roku w zestawie LEGO 4727 W Zakazanym Lesie. Składający się ze 172 elementów set prezentował pająka w bardzo skromnej wersji z dwoma dłuższymi, ruchomymi i sześcioma krótszymi odnóżami, parą oczu i ruchomym odwłokiem. Znacznie ciekawszą częścią zestawu była sporych rozmiarów diorama z wieloma pajęczynami.

fot. LEGO

Kolejna wersja tego zwierzęcia pojawiła się w 2010 roku, wraz z trzecią odsłoną Chatki Hagrida (LEGO 4738). Spośród wszystkich opisywanych tutaj pająków ten wydaje się najbardziej abstrakcyjny. Z przerośniętym głowotułowiem i odnóżami z mieczy nie przypomina zbytnio filmowego pierwowzoru.

fot. LEGO

Osiem lat później, przy okazji powrotu zestawów HP do LEGO, pojawił się najbardziej „ugrzeczniony” Aragog w historii. Ten z setu LEGO 75950 Legowisko Aragoga nie przypomina zbytnio groźnego, potężnego ojca wielu wygłodniałych stawonogów, a raczej przyjaznego kumpla, który bez problemu wskaże drogę powrotną jeślibyś zabłądził w mrocznych zakamarkach Zakazanego Lasu.

fot. LEGO

Do czterech razy sztuka

Tegoroczna wersja Aragoga jest moim zdaniem najbardziej wyważoną ze wszystkich. W porównaniu do setu sprzed sześciu lat jest znacznie większy, ma ciekawiej zbudowany odwłok, duże, ruchome odnóża, głowotułów ma dobre proporcje, cztery pary oczu są nadrukiem na brązowym slopie, duże szczękoczułki wyglądają lepiej niż w starszej wersji.

fot. LEGO

Warto jednak zaznaczyć, że zarówno w tegorocznym, jak i w zestawie z 2018 roku poza Aragogiem buduje się też niewielkie fragmenty terenu. I tutaj, moim zdaniem, ta nowsza wypada dużo słabiej. W starszej mamy niewielkie drzewko z kilkoma elementami zielonymi, funkcją bawialną w postaci strzelającego elementu, kilkoma mniejszymi pająkami, z miejscem gdzie możemy umieścić minifigurki. W tegorocznej otrzymujemy „platformę” o wymiarach 4,7 x 7 cm, pasującą do wydanych wcześniej w tym roku zestawów LEGO 76432 Zakazany Las: magiczne stworzenia i LEGO 30677 Draco w Zakazanym Lesie.

fot. Kacper Popiołek

Z jednej strony podoba mi się ujednolicenie tegorocznych modułów nawiązujących do scen w Zakazanym Lasie, z drugiej – wyglądają one dość skromnie, czasami niedopracowanie. By wyeksponować pajęczynę i mniejsze pająki przebudowałem czarne uchwyty w odbicie lustrzane – nie wiem dlaczego zdecydowano się w tym zestawie na zmianę umiejscowienia zaczepów w stosunku do wcześniejszych setów. Jeśli macie jakieś ciekawe wytłumaczenie – proszę o komentarz.

Figurki Harry’ego i Rona pojawiają się w każdym z czterech wcześniej wymienionych zestawów. Pomiędzy wersjami z 2018 i 2024 roku występują kosmetyczne różnice – fryzury i twarze z podwójnymi minami są identyczne, u Pottera nieznacznie zmienia się nadruk na torsie, u Weasleya zmiany są bardziej widoczne – tors ma ciekawszy, wzorzysty nadruk, nóżki mają inny kolor.

fot. LEGO

Figurek z tegorocznego zestawu nie można ciekawie wkomponować we fragment terenu, co moim zdaniem stanowi wadę.

Tegoroczny Aragog jest całkiem udanym zestawem – pająk jest duży (18×16 cm) i przypomina swój filmowy pierwowzór znacznie bardziej niż poprzednie wersje. Konstrukcja jest stabilna, z wieloma ruchomymi elementami. Figurki są klasyczne, lekko odświeżone względem poprzedniej wersji. Najsłabiej oceniam fragment terenu – można było pokusić się o ciekawszą konstrukcję.

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2024.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie rozwój tego bloga. Dzięki!

Kacper Popiołek
Kacper Popiołek
AFOL od 2019 roku, fan wszystkiego co w klockach związane z popkulturą, szczególnie z Marvelem, DC i Harrym Potterem. W swojej kolekcji posiada zestawy klocków różnych marek, od LEGO przez Cobi, CaDa do Mega Construx. Inżynier nanotechnolog znajdujący w składaniu wyciszenie i odstresowanie.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE