spot_img
Strona głównaHistoriaNowa Nora od LEGO będzie już czwartą w historii

Nowa Nora od LEGO będzie już czwartą w historii

Za niedługo LEGO oficjalnie zaprezentuje największy w historii model Nory ze świata Harry’ego Pottera. Jak wyglądały poprzednie wersje?

LEGO 76437 Nora – czwarta odsłona domu Weasleyów (tym razem w wersji Collectors’ Edition) ma liczyć ponad 2400 elementów – ponad dwukrotnie więcej od ostatniej figurkowej wersji. Jak prezentowały się poprzednie?

NORA 2010

Pierwszą w historią klockową wersją Nory była ta z wydanego w 2010 roku zestawu LEGO 4840 Nora. Nawiązywała do scen z filmu „Harry Potter i Książę Półkrwi” i ataku śmierciożerców na budynek w okolicach miejscowości Ottery St. Catchpole. Warto zaznaczyć, że tej napaści nie opisywano w książce, występuje tylko w adaptacji w reżyserii Davida Yatesa. Jest to też pierwszy w historii zestaw nawiązujący stricte do tego filmu.

fot. LEGO

Zestaw składa się z 544 elementów i zawiera 6 minifigurek – Ginny, Molly i Arthura Weasleyów, Harrego oraz Bellatrix Lestrange i Fenrira Greybacka. Najciekawiej wypadają Molly i Bellatrix, z zadrukowanymi, szczegółowymi torsami i nogami.

Oprócz głównego budynku budujemy także dwie mniejsze platformy z funkcjami bawialnymi – możemy upozorować strzelanie ognistymi elementami w domek czy figurki. Sama Nora prezentuje się dość dziwnie – w świecie Pottera była to konstrukcja składająca się z wielu dobudówek w różnych stylach, z wieloma pomieszczeniami na piętrach i dużą kuchnią. O ile wnętrze i parter przypominają filmowy pierwowzór, tak górna część jest „regularna”, prosta, wnętrza są bardzo ciasne, zupełnie inaczej niż w filmie.

Osobnym tworem jest model kominka za pomocą którego czarodzieje, z użyciem proszku fiuu przemieszczali się pomiędzy różnymi lokacjami. Zachowując skalę minifigurkową i zostawiając trochę przestrzeni na parterze budynku było to prawdopodobnie jedyne wyjście by ten charakterystyczny element domu umieścić w zestawie.

fot. LEGO

NORA 2020

Dziesięć lat później fani serii doczekali się nowej, większej wersji budynku. Zestaw LEGO 75980 Atak na Norę liczył 1047 elementów i kosztował katalogowo 479,99 zł.

fot. LEGO

Konstrukcyjnie widać znaczną poprawę w stosunku do poprzedniej wersji – na parterze wkomponowano kominek, osobną, otwieraną część stanowi duży stół z sześcioma krzesłami, otwiera się także fragment z kanapą. Dach zyskał kolorowe elementy. Znacznie poprawiono wygląd górnych kondygnacji, dodając skośne pomieszczenia – pokoje Ginny i Rona, sypialnię Państwa Weasleyów czy niewielki biały taras. Jest kolorowo, na swój sposób uroczo dziwacznie. Zadbano o dużą liczbę detali – zdjęć, dekoracji łóżek, czy charakterystycznych elementów wyposażenia, jak na przykład magiczna włóczka.

W tej wersji nie ma możliwości „wymiany ognia” pomiędzy bywalcami Nory i śmierciożercami – poza główną konstrukcją otrzymujemy niewielką, ozdobioną kilkoma elementami imitującymi płomienie podstawkę, na której możemy umieścić klockowe wersje Bellatrix i Fenrira.

fot. LEGO

Poza nimi w zestawie znalazło się jeszcze 6 figurek, z których żadna nie posiada zadrukowanych nóżek (jedynie wilkołak ma takowe), Harry to ta sama wersja co w zestawie LEGO 75967 Zakazany Las: spotkanie Umbridge. Warto odnotować także debiut Tonks w klockowej wersji (później pojawi się jeszcze w jednym z kalendarzy adwentowych i w modelu Grimmauld Place 12).

fot. LEGO

W stosunku do pierwszej wersji nastąpił duży progres konstrukcyjny – model znacznie bardziej przypomina oryginał, lecz by zachować skalę minifigurkową projektanci musieli sięgać po kompromisy. Na taką „przypadłość” nie powinien cierpieć tegoroczny zestaw z Norą w wersji kolekcjonerskiej, którego zapowiedź powinniśmy otrzymać już niebawem.

NORA W WERSJI MINI

LEGO 76404 Kalendarz adwentowy z 2022 roku przyniósł, poza figurkami, kilka ciekawych, małych budowli. Obok miniekspresu do Hogwartu, wierzby bijącej czy Banku Gringotta z kilkunastu elementów można było zbudować niewielki model domu Weasleyów. Wyróżniają się tu dwa elementy zielone oraz podział na parter i piętra w różnych kolorach, z czerwonymi dachami.

fot. LEGO

W OCZEKIWANIU NA NOWĄ NORĘ

Nora jest dość niewdzięcznym do przedstawienia z klocków budynkiem. Powstała z połączenia wielu dobudówek, zabezpieczona specjalnymi zaklęciami, krzywa, ale też – urocza, pełna rodzinnego ciepła, z miejscem dla każdego domownika na piętrach, jak i dużą kuchnią do wspólnych spotkań na parterze.

Dwie większe klockowe wersje z lat 2010 i 2020 miały wiele elementów charakterystycznych dla tej budowli, jednak skala wymuszała pewne odstępstwa od oryginalnej filmowej wersji. Tegoroczna propozycja powinna zadowolić fanów dużych konstrukcji ze świata czarodziejów, którym frajdę sprawiło budowanie zestawów LEGO 75978 Ulica Pokątna czy LEGO 76405 Ekspres do Hogwartu – edycja kolekcjonerska. Zaliczając się do nich, czekam na premierę nowej Nory!

O nowej Norze przeczytacie tutaj:

Więcej zapowiedzi na 2024 rok znajdziecie tutaj>>.

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2024.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie rozwój tego bloga. Dzięki!

Kacper Popiołek
Kacper Popiołek
AFOL od 2019 roku, fan wszystkiego co w klockach związane z popkulturą, szczególnie z Marvelem, DC i Harrym Potterem. W swojej kolekcji posiada zestawy klocków różnych marek, od LEGO przez Cobi, CaDa do Mega Construx. Inżynier nanotechnolog znajdujący w składaniu wyciszenie i odstresowanie.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE