Najnowszy GwP LEGO. Kim są Tahu i Takua?

Najnowszy GwP LEGO. Kim są Tahu i Takua?

Jeżeli zastanawialiście co to do cholery za dwa dziwadła serii Bionicle, które wkrótce będą gratisem przy zakupach LEGO, to spieszymy z próbą wyjaśnienia.

Fani serii Bionicle znają tę legendę. Dla pozostałych maniaków LEGO gratis jest tajemniczy i szkaradny. Gdy poznacie stojącą za nim historię, to nadal będzie on paździerzem, ale przynajmniej bardziej zrozumiałym.

Set LEGO 40581 BIONICLE – Tahu i Takua składa się z 219 elementów i będzie dostępny od 27 stycznia jako GwP. Z klocków będziemy mogli zbudować Tahu i Takuę na niewielkiej podstawce, która ma imitować ich surfowanie po lawie.

Brzmi tajemniczo, prawda? Pewnie dlatego, że ominął Was czas, gdy seria Bionicle była popularna. Jej wydawanie LEGO rozpoczęło w 2001 roku. Do 2016 roku, gdy seria została zakończona, ukazało się aż 311 zestawów. Duńczycy mocno ją promowali, dając licencję na 54 komiksy, 43 książki, sześć gier wideo, cztery filmy, a nawet serial (możecie go obejrzeć na Netflixie).

Bionicle to skrót z angielskiego Biomechanical Chronicle (Biomechaniczna Kronika). Nazwa dość mroczna, ale miała nawiązywać m.in. do wyglądu postaci, które w dużej mierze opierały się na konstrukcyjnych rozwiązaniach znanych z serii Technic. Trzeba przyznać, że niektóre zestawy były znakomite i mogły skraść niejedno klockowe serce.

Ważna uwaga od naszego Czytelnika Juliusza – GwP nawiązuje do pierwszej generacji. To trochę porządkuje opisaną w tym tekście legendę Bionicle. Rozgrywająca się na wyspie Mata Nui historia to już bowiem druga generacja. Wyspę zamieszkują w niej Matoranie. Na ich duszyczki czyha Makuta – główny czarny charakter, który był dobry, ale mu odbiło, bo… założył maskę o zbyt dużej mocy. Odpowiednie maski mają natomiast Toa, czyli sześciu głównych pozytywnych herosów, wśród których jest nasz czerwony Tahu – toa ognia.

Jak podkreśla Juliusz, wspólna historia Tahu i Takui to jednak pierwsza generacja. W niej Makuta był tak naprawdę całą masą różnorakich istot. Takua był natomiast pierwszym, stworzonym przez Wielkie Istoty Matoraninem. To on pracował nad konstrukcją Wszechświata Matoran, co w sumie nie ma tak dużego znaczenia, jak fakt, że miał też robotę w Ta-Metru – reprezentującej ogień (i tym samym Tahu) części miasta Metru Nui. W późniejszym okresie Takua przemienił się w siódmego herosa – Takanuvę, toa światła.

Zestaw LEGO 40581 BIONICLE – Tahu i Takua będzie do zdobycia od 27 stycznia do 9 lutego na stronie LEGO i prawdopodobnie także w stacjonarnych sklepach Duńczyków za wydane min. ok. 470 złotych (zakupy ograniczone do serii: City, Classic, Creator, DOTS, Friends, Monkie Kid i Ninjago).

Same postacie dostępne w zestawie są proste i jedynie w bardzo mglisty sposób nawiązują do udanych setów, które przed laty mogli składać fani Bionicle. Dla porównania macie Tahu z obecnego GwP i setu z 2016 roku (71308).

Podsumowując, fani Bionicle z pewnością z rozrzewnieniem patrzą na nowy gratis LEGO i wielu z nich po niego sięgnie. Jeżeli jednak Wasze dzieciństwo nie przypadło na czas triumfu tej serii i nie przepadacie za połączeniem środków psychotropowych z alkoholem, to raczej dacie sobie spokój z tym GwP.

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2023.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie rozwój tego bloga. Dzięki!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *